Początek szkoły a epidemia koronawirusa

Początek szkoły a epidemia koronawirusa

W ciągu tego tygodnia uczniowie powinni wrócić do szkół oraz przedszkoli, jednakże ciągle wahania wywołuje koronawirus, z którym walczy się od początku roku. Z pewnością to, iż w marcu dzieci przeszły na nauczanie przez internet, okazało się jednym z powodów, dzięki którym można było powstrzymać w Polsce dynamiczny przebieg epidemii. Lecz czy epidemia teraz okazuje się na tyle spokojna, żeby przedszkola, szkoły czy żłobki a potem przyzwolić uczniom na uczęszczanie na lekcje?

Każdy ma własne racje

Nie możemy podać łatwej odpowiedzi, co może być korzystniejsze - wypuszczenie dzieci do placówek oświatowych, czy mus kontynuacji zdalnych lekcji. Między innymi epidemiolodzy i osoby mające wątpliwości obstają, iż toż to faktycznie dzieci szybko roznoszą wszelakie wirusy czy też bakterie, a budynki oświaty są świetnym miejscem, gdzie pojawiają się infekcje. Taki scenariusz jest świetnie nam znany - na zajęcia trafi jedno dziecko z infekcją a w następnej chwili dużo więcej uczniów.

Zmęczeni wymogami obstają, iż opracowano wiele metod, do których będą musiały się zaadaptować placówki szkolne, by mieć szansę przyjmować swoich podopiecznych na nowo. Aczkolwiek czy może okazać się to idealnym scenariuszem, żeby duża ilość dzieci znajdowała się w tej samej sali lekcyjnej? Czy aby na pewno uczniowie z najniższych klas będą umiały zachowywać dystans? Epidemiolodzy głoszą, iż niestety nie.

Przez naukę z domów skarżą się niektórzy uczniowie i ich rodzice. Najbardziej wpłynęło to na licealistów, którzy mówią, iż przez jakiś okres nauczania internetowego będą niezbyt dobrze przygotowani do matur (choć z drugiej strony w tym roku maturalny egzamin nie przebiegł jakoś słabo). Ważne jest jednakże to, iż nie każdy uczeń może mieć dostęp do laptopa i Internetu. W rodzinach wielodzietnych zdarza się tak, że w mieszkaniu znajduje się tylko jeden komputerowy sprzęt. Rodzice miewają zatem problem przy zorganizowaniu swoim latoroślom elekcji w tym samym momencie.

Kluczowe okazują się również relacje ze społeczeństwem. Placówki szkolne stanowią znaczący czynnik w rozwoju psychicznym nastolatków. Dzięki budynkom oświatowym możemy nauczyć się funkcjonować z ludźmi dookoła i umiemy nawiązywać przyjaźnie. Jednakże w obecnej sytuacji kwestie życia w społeczeństwie okazują się niekoniecznie istotne, ponieważ najmocniej ważne będzie bezpieczeństwo uczniów, ich opiekunów i pedagogów.

Wiele zależeć będzie od uczniów i opiekunów

Postęp epidemii zależeć będzie przede wszystkim od kwestii, czy uczniowie będą przestrzegali obostrzeń narzuconych przez sanepid oraz od tego czy nauczyciele będą potrafili to przestrzeganie obostrzeń egzekwować. Jedni obstają, iż puszczenie dzieci do budynków oświatowych zrodzi znaczny rozwój koronawirusa, zatem w związku z tym szkoły zostaną nieczynne już za moment. Trzeba śledzić cały czas sytuację, bo z początku tego miesiąca wiele jeszcze może się zmienić.

Zostaw komentarz

Brak kometarzy